Kultura Gniewu – kwiecień 2025

Kwiecień miesiącem pełnym emocji. Kultura Gniewu zapowiada wspaniałe komiksy.

Naznaczony mrokiemNaznaczony mrokiem

Legendarny komiks Wojtka Birka w nowym wydaniu!

Edycja limitowana! Wydania z obwolutą będą dostępne WYŁĄCZNIE w sklepie na naszej stronie! Wydanie bez obwoluty będzie dostępne tylko w wybranych księgarniach!

Tajemniczy jeździec przemierza świat na czarnym koniu. Gdziekolwiek się nie pojawi, sprowadza ze sobą nieszczęścia, choroby, rozpacz i śmierć. Pewnego dnia na jego drodze staje śmiałek, który postanawia uratować swoją wioskę. I faktycznie, ocali bliskich, ale cena, jaką za to zapłaci, będzie bardzo wysoka. Od teraz jego własny los splecie się z mrokiem.

Im dłużej chłopak służy Złemu, tym bardziej staje się przeklęty i obcy dla świata. Jego ręce niosą śmierć i wydaje się, że z tej drogi nie ma już powrotu. Gdy jednak spotka żyjącą w jaskini kobietę, w jego sercu ponownie pojawi się nadzieja.

„Naznaczony mrokiem” Wojciecha Birka, znanego popularyzatora i tłumacza komiksów (w tym serii o Thorgalu), zaczął powstawać w 1984 roku, a napis „koniec” pod ostatnią planszą pojawił się dokładnie dziesięć lat później. W 1995 roku całość opublikowana została w antologii „Komiks Forum” i do tej pory była to jedyna edycja tego albumu.

Trzydzieści lat później oddajemy w ręce czytelników nowe wydanie „Naznaczonego mrokiem”. Plansze zostały ponownie przygotowane do druku, autor opatrzył komiks posłowiem, a także wydobył z archiwum szkice pokazujące, jak ewoluowała graficzna forma tej opowieści. W dodatkach znajdują się też fragmenty innych komiksów Wojciecha Birka, które nigdy nie zostały ukończone.

Lilja złodziejka. Skarb trzech królówLilja złodziejka. Skarb trzech królów

Saga fantasy z niezwykłą bohaterką w roli głównej! Magia, skarby tajemnice!

Rzezimieszki, kradzieje, burzyciele porządku i rabusie. Są wszędzie, a jakby ich nie było. Nie rzucają się w oczy, znikają w tłumie, pracują potajemnie, a przy tym wyróżnia ich pewien etos.

Lilja marzy o byciu jedną z nich, ale żeby zdobyć szacunek rabusiów, potrzebuje prawdziwego włamu, jednego skoku, który przyniesie jej bogactwo i sławę. Jednak nikt nie traktuje poważnie niepozornej dziewczyny szkolonej do złodziejskiego fachu przez dziwnego starca – mimo że jej strzały zawsze dosięgały celu, nóż jeszcze nigdy nie splamił się krwią, żaden zamek jej nie zatrzymał i żadne oczy nie widziały.

Lilja zna swoją wartość i nie zamierza się poddać. Podstępem zdobywa więc zlecenie, którym postawi na nogi nie tylko cały cech złodziei, ale także skryte dotąd w grobowcach siły ciemności.

„Lilja złodziejka” to przygodowy komiks fantasy autorstwa Janne Kukkonena, który został bestsellerem w jego ojczystej Finlandii, ukazał się również na rynkach francuskim, amerykańskim czy czeskim.

Błonia tajemnicyBłonia tajemnicy

Perły polskiej fantastyki grozy po raz pierwszy w formie komiksu.

Tworzący w dwudziestoleciu międzywojennym Stefan Grabiński (1887-1936) zasłynął opowiadaniami z nurtu horroru nadnaturalnego. Przytłoczony niesamowitością zaświatów, zajmował się zjawiskami metapsychicznymi, spirytyzmem, demonologią i okultyzmem. W swoich tekstach budował pomosty łączące doczesny świat z „tamtą stroną”. Dzisiaj wymieniany jest jednym tchem z pisarzami takimi jak Edgar Allan Poe i H.P. Lovecraft.

Błonia tajemnicy to antologia komiksów na podstawie wybranych utworów Grabińskiego. Przedwojenne opowieści grozy na nowe medium zaadaptował scenarzysta Mateusz Wiśniewski, a zilustrowali je znakomici rysownicy i rysowniczki: Michał Araszewicz, Piotr Marzec, Antoni Serkowski, Judyta Sosna oraz Magda Zwierzchowska. Ich interpretacje pokazują, jak wiele odcieni kryje w sobie proza Samotnika ze Lwowa.

Publikacja, zaprojektowana przez Łukasza Mazura, opatrzona została wstępem Tomasza Kolankiewicza i zawiera materiały dodatkowe w postaci archiwalnych tekstów, ilustracji i zdjęć.

Stefan Grabiński to z wielu powodów twórca wyjątkowy. Uznaje się go nie tylko za prekursora polskiej literatury fantastycznej, ale i za pierwszego polskiego pisarza, który wyłącznie taką prozę uprawiał. Zajmowała go nie tyle rzeczywistość ziemska, co niesamowitość zaświatów. Zwracał uwagę na zjawiska, których większość z nas nie zauważa albo które zwyczajnie lekceważy, choć są one elementem codzienności każdego człowieka. Utwory Grabińskiego otwierają bramy nieskończoności, pozaziemskich wymiarów pełnych cudów i okropieństw, zagadek i ponurej grozy. A tę potrafił pisarz wywołać w czytelniku jak mało kto, bo uczucie lęku towarzyszyło mu od zawsze.
Mateusz Wiśniewski, pomysłodawca i scenarzysta antologii

Ostateczna przygoda Czopka Piotrka. FinałOstateczna przygoda Czopka Piotrka. Finał

Wielki finał ostatecznej przygody Czopka Piotrka!

Czopek Piotrek stracił kontrolę nad swoim poukładanym życiem celebryty. Jego los byłby przesądzony, gdyby nie Globulka Anulka, która uratowała go ze ścieku, doprowadziła do stanu powtórnej używalności i zabrała na wielką wyprawę, której celem jest Farmaceraj!

Droga do tego legendarnego schronienia dla przeterminowanych leków nie była prosta. Czopek, Anulka i jej dzieciaki ledwo uszli z życiem po spotkaniu z wyznającymi upiorny kult karaluchami i potworem z głębi kanalizacji. Teraz stoją u bram Farmaceraju, mając nadzieję, że ich tułaczka i trudy właśnie dobiegły końca. Nawet nie podejrzewają, że najgorsze dopiero przed nimi!

Marek Lachowicz, autor kultowego „Człowieka Paroovki”, wrócił po latach do swoich ukochanych postaci, by rzucić Czopka Piotrka w najgorszy kanał. Ta szalona opowieść sprawi, że już nigdy nie spojrzycie na swoje tabletki w ten sam sposób.

ŁaumaŁauma

Piąte wydanie kultowego komiksu dla młodych – i nie tylko! – czytelników.

Dorotka, dziewczynka z dużego miasta, wyrusza do Łojm, wsi malowniczo położonej w sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Ale cel tej wizyty szybko przestaje być tylko turystyczny. Na miejscu okazuje się bowiem, że jej babcia zginęła w tajemniczych okolicznościach. Po pogrzebie rodzina postanawia w Łojmach zostać. Choć to dla nich szokująca odmiana, mimo paru niewygód życie w chatce na skraju lasu zaczyna im się podobać. I wszystko byłoby pięknie, gdyby pewnego razu tata Dorotki nie zabił węża, mieszkającego pod kredensem…

Tak właśnie zaczyna się „Łauma” Karola „KaeReLa” Kalinowskiego, wyróżniona m.in. nagrodą dla najlepszego polskiego komiksu roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. W tej obyczajowej historii autor brawurowo łączy elementy komediowe, sceny fantastyczne i chwile prawdziwej grozy. A wszystko to głęboko zanurzone w jaćwieskich wierzeniach i legendach.

Wszystkie wcześniejsze wydania „Łaumy” okazały się wielkim sukcesem i ich nakład bardzo szybko się skończył. Komiksem zainteresowali się również filmowcy i ludzie teatru. Sprzedane zostały prawa do adaptacji filmowej oraz do wersji scenicznej.