Kultura Gniewu – marzec 2025

Tak oto prezentują się propozycje wydawnictwa Kultura Gniewu na miesiąc marzec!

El BorbahEl Borbah

Kultowy komiks Charlesa Burnsa wraca po 24 latach od pierwszego polskiego wydania w nowym przekładzie!

„W 1981 roku mieszkałem w Filadelfii i próbowałem rysować komiksy. (…) Pewnego szarego sobotniego popołudnia skakałem sobie po kanałach telewizyjnych, gdy nagle trafiłem na wrestling. Zobaczyłem człapiącego po ringu wielkiego faceta w tyciej masce, z niesamowitą kolekcją tatuaży. Szybko naszkicowałem go w notatniku i od razu wiedziałem, że znalazłem swojego bohatera. Nazwałem go El Borbah – na cześć podziwianych przeze mnie meksykańskich zapaśników i mojego kolegi Johna Borby, którego nazwisko (i niektóre aspekty osobowości) chciałem uwiecznić”.
Charles Burns

El Borbah, prywatny detektyw olbrzymiej postury, który nigdy nie zdejmuje stroju meksykańskiego zapaśnika i niepokojącej maski. Przemierza ulice pełne punków, maniaków, szemranych biznesmenów i szalonych naukowców, żywi się wyłącznie śmieciowym żarciem i piwem, a śledztwa prowadzi w charakterystycznym dla siebie stylu. Jego słowa są proste i silne jak jego pięści, a stojące mu drodze przeszkody roztrzaskuje bez zastanowienia, podobnie jak czaszki przeciwników.

„El Borbah”, stworzony we wczesnych latach 80., to jeden z pierwszych komiksów Charlesa Burnsa, autora m.in. „Black Hole” czy „Ostatniego spojrzenia”. Przesiąknięty jest estetyką „SF-noir”, opartą na popkulturowej diecie z dzieciństwa Burnsa, która składała się z filmów klasy B i komiksów, ale z poczuciem humoru, które równie często co śmiech, budzi niepokój.

Do poprawkiDo poprawki

Po sukcesie „Zamaskowanej”, pierwszego w Polsce komiksu o doświadczeniach osoby w spektrum, Kasia Mazur wraca z nowym tytułem!

„Do poprawki” to iście hiobowa opowieść. Już od pierwszych stron na młodą bohaterkę spadają coraz to nowe plagi: krzywy zgryz, brak akceptacji wśród rówieśników, zez, przeprowadzka i konieczność pożegnania się z dotychczasowym życiem, w końcu monstrualny garb…

Autorka prowadzi nas przez szkolne korytarze, szpitalne sale, zagrzybione tymczasowe mieszkanie i pozwala zbliżyć się do swoich bolesnych doświadczeń. Robi to z właściwym sobie wdziękiem, autoironicznym dystansem i poczuciem humoru znanymi już z „Zamaskowanej”.

Hotel na skraju lasu IIHotel na skraju lasu II

Druga część nastrojowego horroru.

Daleko od ludzkich osad, między połaciami gęstych lasów znajduje się hotel – ostoja dla wędrowców, zagubionych podróżników i zasiedziałych gości. Jednak nie każdy może liczyć tu na nocleg, zwłaszcza od kiedy niesie się wieść o dziwnych zdarzeniach, a przyroda zdaje się wysyłać niepokojące sygnały – deszcz nie ustaje, roślinność jest jakby bujniejsza niż zwykle, a zwierzęta zaczynają się nietypowo zachowywać.

W drugim tomie swojego komiksu Magdalena i Michał Hińcza odsłaniają przed czytelnikami kolejne elementy misternej układanki. Obok znanych już bohaterów pojawiają się nowi, a wśród nich Maksymilian – kierownik tajemniczej organizacji, która zdaje się dokonywać na lokalnej faunie podejrzanych eksperymentów. Czy to właśnie one są przyczyną dziwnych i niebezpiecznych zachowań zwierząt? A może to efekt nocnych działań kłusowników, którzy przemieszczają się statkiem wzdłuż wybrzeża i wydają się być w jakiejś komitywie z Eleanorem, botanikiem i pustelnikiem, żyjącym w starej budowli na wyspie? A może sekret tkwi w zawartości pozbawionych etykiet buteleczek, które co chwila pojawiają się w coraz to nowych rękach?

Autorzy „Hotelu na skraju lasu” nieustannie igrają z oczekiwaniami czytelników. Wydają się podsuwać odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w pierwszym tomie, ale zaraz potem stawiają kolejne znaki zapytania.

Kroniki Wielkiej Puszczy tom 1. Tajemnica starszej paniKroniki Wielkiej Puszczy tom 1. Tajemnica starszej pani

Pierwszy tom nowej serii dla młodych czytelników!

Rózia wraz z rodzicami przeprowadza się do małego miasteczka leżącego przy Wielkiej Puszczy, tuż nad Jeziorem Księżycowym, zwanym Rogalikiem. Mama dziewczynki będzie prowadzić tam badania archeologiczne pradawnej cywilizacji, o której bardzo niewiele wiadomo.

W nowym miejscu rodzina natychmiast poznaje dziwaczną kozę, która zachowuje się zupełnie „niekozio”, kota, który nie ma nic przeciwko temu, żeby go przygarnąć, oraz sąsiadkę, tajemniczą staruszkę, która zachowuje się w dość podejrzany sposób.

Trochę z nudów, a trochę z wrodzonej dociekliwości Rózia postanawia ją śledzić i odkrywa, że staruszka co kilka dni przemyka do lasu, gdzie znika na kilka godzin. W dodatku z jej domu często słychać straszne hałasy, a koza, pupilek sąsiadki, pojawia się w dziwnych miejscach i o dziwnych porach. Tak jakby ona z kolei szpiegowała rodzinę Rózi.

W pierwszym tomie „Kronik Wielkiej Puszczy” tajemnica goni tajemnicę, ale nie brak też miejsca na nową przyjaźń, szalone przygody i odrobinę – może nawet całkiem sporą – magii!

Norka ZagładyNorka Zagłady – DODRUK

Druga odsłona niesamowitych przygód Dobrzyka, bohaterskiej ryjówki, którą świat poznał w tomie „Ryjówka przeznaczenia”!

Ryjówki to niewielkie, ruchliwe i wiecznie głodne ssaki. Niemal bez przerwy polują – nie pogardzą owadem, dżdżownicą, ślimakiem czy małą rybką. Mało kto jednak wie, że ryjówkom przydarzają się też mrożące krew w żyłach przygody.

Zagrożenie ze strony człowieka zaśmiecającego dolinę ryjówek minęło (patrz „Ryjówka przeznaczenia”), ale kłopoty owadożernych mieszkańców lasu się nie skończyły. Przed ryjówką malutką – Dobrzykiem – staje kolejne wyzwanie: inwazja armii norek amerykańskich. Tylko jak poradzić sobie z drapieżnikiem, który nie boi się nikogo i niczego?

Prawdziwe procesy zachodzące w przyrodzie i mnóstwo ciekawostek z życia ryjówek i ich pobratymców w przygodowym sosie – oto czego można się spodziewać po „Norce zagłady” Tomka Samojlika. A dodatkowo: przyjaźń wystawiona na próbę, wpadanie w tarapaty i wyplątywanie się z nich, pojedynki na pazury, dzioby i ogony oraz wiele, wiele więcej…

Akcja, nienachalne elementy edukacyjne, sympatyczni bohaterowie i ich fascynujący świat – autor przygód Dobrzyka doskonale wciela w życie słynną zasadę Papcia Chmiela, autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”: „Bawiąc uczyć, ucząc bawić”.

Perypetie gromadki ryjówek z głównym bohaterem Dobrzykiem na czele urzekają dowcipem, wartką akcją, sympatycznymi wizerunkami.
Ewa Skibińska, Ryms.pl

Gdyby ktoś zadał mi pytanie „jaki jest najlepszy polski komiks, przeczytany przez ciebie w tym roku?” to bez wahania odpowiedziałbym, że „Ryjówka przeznaczenia”.
Maciej Gierszewski, Kolorowe Zeszyty